İşinden memnun olmak, mutlu olmaya yetiyor mu?
İşinizden ve mevcut şartlarınızdan memnun olabilirsiniz fakat memnuniyet, mutlu olmaya yetmez..
İş hayatında mutluluğu yakalayabilmek için, birçok etken söz konusu ama bunların en başında iş hayatıyla özel yaşam arasında denge kurmak geliyor. Çünkü iş ortamındaki olumsuz duygular, yaşam enerjimizi düşürerek, tüm hayatımızı olumsuz etkiliyor.

İş, hayatımızı idame ettirmek ve para kazanmak için katlandığımız bir şey olmamalı..
Bizlere bir kimlik ve bir duruş da kazandırmanın yanı sıra, gücümüzün farkına varıp neler yapabileceğimizi görmemizi sağlayan bir araç olmalı..
Bunu sağlamak için işimizle özel hayatımız arasında denge kurmamız gerekir..

Fiziken iş yerinde olmasak dahi, günümüzün büyük bir bölümünü zihnen iş yerinde geçiyoruz. Yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımız aslında birer zihin tasması. Oysa ki, zihin tasmamızdan kurtulup kendimize, sevdiklerimize, sosyal çevremize ve hobilerimize vakit ayırmak istiyoruz; çünkü
mutluluk, yaşam doyumu ile sağlanıyor.

İş ve özel yaşam dengesini kuramadığımızda, birden çok şeyle uğraşmak, planlamak ya da düşünmek zihinsel olarak yorgunluğa yol açtığı gibi, bu dengeyi kuramamak stres, verimsizlik ve sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.

İşinizle özel hayatınızı dengeleyebilmek için, bazı yöntemler uygulayabilirsiniz..

Hayır demeyi öğrenmek..
Unutmayın ki, rica edilen şeyler, bir süre sonra göreviniz haline gelir.. Gerek gördüğünüzde nazikçe ’hayır’ diyebilmelisiniz. Başkalarının sizden rica etmiş olduğu işler, ajandanıza iş, omzunuza yük, hayatınıza külfet olarak biner. Bu da zaten yoğun ajandanızı daha da doldurur ve sizi strese sokar.
Peki neden hayır diyemiyoruz? Bazen çekiniyoruz, bazen kırmaktan korkuyoruz vs.
Unutmayın ki; size -hayır denilebilebiliyorsa siz de hayır diyebilirsiniz.
Yumuşak başlı olun ama uysal koyun olmayın.

Zamanınızı yönetmek..
Önce zamanımı doğru kullanabiliyor muyum diye kendinize sormalısınız. Çünkü alışkanlıklar yaşam şeklini belirler..
Günlerinizi planlayın.. Gerekirse teknolojiden yararlanıp hatırlatıcı kurun ya da çantanızda küçük bir not defteri bulundurun.
Yapmanız gereken işleri not alın ve bitirdikçe üstünü çizin. Bu, sizi inanılmaz hafifletecek ve motive edecektir.

Öncelikleri belirlemek..
İşlerinizi önemine göre sıraladığınızda, ajandanıza hakim olursunuz ve bu size zaman yönetimi konusunda da güven verir. Aynı zamanda işlerinizi planlarken, kolay yöntemler de bulabilirsiniz.

Öğle aralarında ofis dışına çıkmak..
İşleriniz çok yoğun olabilir, yemeğimi masamda yerken bir yandan da işlerimi azaltırım gibi bir düşünceye asla kapılmayın..
Bir süreliğine ofisten uzaklaşmak, dışarıda kısa yürüyüşler yapmak, size nefes aldırır tabi tasmasız olduğunuz sürece.
Tazelenmiş olarak masanıza dönersiniz, daha verimli ve motive şekilde çalışırsınız.

Sevdiklerimizin önceliğimiz olması..
İş ve sosyal çevre, hayatta bir yere kadar yanımızda.. Bizi koşulsuzca seven ve ne olursa olsun bırakmayacak olan ailelerimizdir. Onlarla birlikteyken hem mutlu ettiğinizi, hem de mutlu olduğunuzu unutmayın..
Sevdiklerimize ayırdığımız vakit aslında kendimize ayırdığımız vakittir. Bu sürede şarj olur, zihnen yenilenir ve rahatlarız.

Daima olumlu düşünmek..
Zaman zaman hepimizin hayatında inişler ve çıkışlar olabiliyor, önemli olan yaşadığımız zorluklar karşısında olumlu düşünebilmek. Çünkü olumlu duygu ve düşünce hali sizi daha sakin, uzlaşmacı ve mutlu biri haline dönüştürür.
Unutmayın, pozitif iletişimin açamayacağı kapı yoktur.
Pozitif olmak, bütün hayatınızı değiştirecektir.

Çiçeğin üstündeki uğur böceğini, yeşil tarladaki dört yapraklı yoncayı görebilmeyi öğrenmelisiniz..

#SonSöz
İş ve özel hayatınızı dengelemek aslında hayatınıza yeni bir yön vermektir. Bu da maalesef bir anda olabilecek bir durum değil. Önemli olan, karar alıp arkasında durabilmektir. Bakış açınızı ve alışkanlıklarınızı bir anda değiştiremezsiniz. Yavaş yavaş başlamalı ve süreç boyunca küçük zaferler elde etmelisiniz. Bazen motivasyonunuz düşebilir. Her an güçlü olamazsınız, kendimden biliyorum.. O küçük zaferler, tekrar motive olmak ve yola devam etmek için sizi cesaretlendirecektir.

Faydalı olması dileğiyle.
Eda Erdem