Mülakat Simülasyonu Nedir?

Mülakatlarda, ilk görüşmeniz iyi geçmediyse, ikinci bir şansınız olmayabilir.

Bazen, çok riskli ve maliyetli bir durum ile gerçek hayatta karşılaşmak yerine, aynı riskli ve zorlu durumu bir deney ortamında yaşayarak öğrenmek ne kadar büyük bir şans değil mi? Gerçek hayatta böyle bir lüksümüz yok maalesef. Keşke olsaydı, yaptığımız hataları ya da yanlışları yapmazdık.

Örneğin, pilotlar uçuştan önce simülasyonlara tabi tutulurlar. Burada sistemi daha iyi anlar ve hatalarını görerek kendilerini iyileştirirler.

Mülakat simülasyonu da, her şeyiyle gerçek bir mülakatı önceden yaşamanızı ve gelişmemizi sağlayan risksiz bir deneyimdir.

Adaylar, mülakat simülasyonlarına katılarak, tecrübe kazanıp yanlışları ve eksikleri ile ilgili geribildirim alarak, istedikleri işe kavuşabilirler. Pişmanlıklarımız bize bazen “şimdiki aklımla geçmişe dönebilsem…” dedirtir.
 

Mülakatlarda gördüğüm durumların en başında,
özellikle tecrübesiz adayların, yani öğrenciler, yeni mezunlar ve mülakat tecrübesi az olanların, mülakat esnasında nasıl davranacağı, hangi sorulara nasıl cevap ya da tepki vereceği, nasıl giyineceği veya nasıl oturacağı konusunda tereddüt yaşadığını gördüm. Hatta bu adaylar, ikram edilen bir içeceği kabul edip etmeme konusunda bile çekinebiliyor.

Daha da kötüsü ise, mülakat sonrasında, mülakatın nasıl geçtiğine dair yaşadıkları buhranlar..

Mülakatta kendimizi nasıl ifade edeceğimizi, neler söyleyeceğimizi mülakata kadar tasarlar dururuz.
Mülakat başladığında ise heyecandan ya ezberlediklerimizi unutur bambaşka şeyler söyler, saçmalarız ya da ezberlediğimiz öğrenilmiş cevaplar üstümüze oturmadığı için kendimizi yanlış ifade eder, mülakattan pişmanlıklarla çıkarız.

Ama iş işten geçmiştir.. İşte mülakat simülasyonu, belki geçmişe dönüp hatalarımızı telafi etmemizi sağlayamaz, ama bizi, gelecekte o hataları tekrarlamaktan kurtarır.

7000'e yakın mülakat yapmış, 100'lerce adayın işe alım kararını vermiş bir İK’cı olarak, profesyonel hayatımdan artan vaktimi iş arayan adaylara ayırmak istedim ve “Mülakat Koçluğu” yapmaya karar verdim.
Sizin de bahsettiğim durumlara benzer yaşadıklarınız varsa, karşılıklı olarak anlaşıp bireysel mülakat simülasyonu planlaması yapabiliriz. Pekii, nedir bu Mülakat Simülasyonu, nasıl yapılır?
Mülakat Simülasyonu, mezun olduğunuz bölüm ve çalışmak istediğiniz pozisyona özel olarak tasarlanan, yetkinlik bazlı gerçek bir mülakattır.
- Önce, en kritik olan noktayı, sizin neye ihtiyacınız olduğunu ya da mülakatta en çok hangi kısımlarda zorlandığınızı konuşuyoruz.
- Simülasyon zamanını planlıyoruz.
- Simülasyon 1 ila 1,5 arasında sürüyor.
- Simülasyonda, hem en çok karşılaşacağınız türden yetkinlik bazlı, hem de pozisyona göre karşılaşabileceğiniz teknik sorular soruyorum.
- Daha sonra küçük bir ara veriyoruz.
- Tekrar bir araya geldiğimizde, kahve eşliğinde sohbet ederek size geri bildirimlerimi veriyorum. Bu süre 1,5 ila 2 arasında değişebiliyor, bazen daha da uzayabiliyor.
- Yüz yüze görüşme imkanımız olmayan adaylarla ise, Skype üzerinden mülakat simülasyonu gerçekleştiriyorum. Saydığım bütün bu süreçleri, orada aynı şekilde devam ettiriyoruz.

Geri bildirimlerde ise,
- CV'nizi daha parlak ve ilgi çekici hale nasıl getiririz diyerek CV'nizi düzenliyoruz. Böylece, yaptığınız başvurularda CV'nizin görüntülenmesine rağmen mülakata davet edilmeme sorununuzu çözüyoruz.
- Genel izleniminiz, yani karşı tarafta bıraktığınız izlenim üzerinde duruyoruz. Böylece, güçlü taraflarınızı ön plana çıkarıp zayıf yanlarınızı nasıl iyileştireceğimiz üzerinde çalışıyoruz.
- Beden diliniz, sorulara verdiğiniz cevapların yeterliliği, sorulara nasıl cevaplar vereceğiniz, kılık kıyafetiniz ve hatta ses tonunuza kadar geri bildirim ve iyileştirme önerileri veriyorum.
- Simülasyonu takip eden birkaç gün içinde "Mülakat Simülasyonu Geri Bildirim Raporu" gönderiyorum.

Bana göre en önemlisi de, bir nevi kariyer koçluğu yapıyorum; yani başvurularınızda ve davet edildiğiniz şirketlere gitmeden, size o şirket ve pozisyon için küçük ipuçları veriyorum. Tüm iş arama sürecinizde aklınıza takılan durumlar ile ilgili size destek oluyorum.

Birlikte çalıştığımız ve iyi sonuçlar aldığımız adaylar, mülakat heyecanını yendi. Olumsuz değerlendirilmelerine neden olacak durumlar hakkında, bir İK’cı gözünden geri bildirim almış ve yetkinliklerini iyileştirmiş oldular.

Ayrıca, mülakatlarla ilgili paylaştığım hap bilgileri @mulakatkocutr instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın ;)

Faydası olması dileğiyle
Eda Erdem