Tılsım Bozulursa Ne Olur?

Bu yazım bu sefer çok tılsımlı olacak :)
Son zamanlarda kitapçıların en çok satanlar raflarında olan “Tılsımlı Kitap” üzerine yazmak istedim amaaa
Yazarın, internette dolaşan bir videosu var.. “Kitabı okuduğunuzda her şey tılsımlı olacak” diyor ama bir şartının olduğunu söylüyor (bana göre makul)..
Kitabın bir kişi için olduğunu, tılsımın paylaşılamayacağını söylüyor ama kitapçıda birisi kitaba bakmak için dokundu ya da kargocu getirirken kitaba dokundu bunlar tılsımı etkilemez demiş yani kitap sahibine aittir, tılsımı sadece sahibini etkiler demek istediğini anlamak istiyorum :)

Videoyu izlediğimde çok etkilendim, adeta tılsımlandım :) acaba bir tane alsam mı dedim sonra kitaplarımı okuduktan sonra hediye ettiğimi hatırladım ama videoda bir kişi için bir kitap diyordu ve mazallah hediye ettiğim kişide tılsım ters etki yaratabilir endişesi ile al(a)madım, ben de videoyu yorumlayayım dedim :)

Uzun yıllardır meslek hayatımda beden dili üzerine yoğunlaşarak insanların micro ve macro ifadelerini analiz etmeye çalışıp, sözsüz mesajında neler söylüyor ya da kendisi anlattıklarına inanıyor mu bunlara odaklanan bir meslek hastalığım olduğu için madem kitabı al(a)mıyorum, videoyu yorumlayayım dedim :)

Tılsımlı kitabın yazarının beden dili bize neler söylüyor gelin birlikte yorumlayalım..

1- Göz Kırpma Hızı
Yapılan araştırmalara göre normal insanlar dakikada 8 ile 25 arasında göz kırparlar.. Eğer söylediğiniz şeye kendiniz inanmıyorsanız stres seviyeniz artar ve göz kırpma oranınız dakikada 80 ile 120 ye yükselir..

Videoda bakınız;yazar “bu kitabın tılsımı bir kişi için” derken göz kırpma sayısı gözle görülür derecede arttığını görebiliriz. Belki de gözleri ile ilgili bir rahatsızlığı vardır..

2- Gülümseme - Mutluluk
Mutluluk, sahte ve gerçek olmak üzere ikiye ayrılır.
İnsanlar gerçekten mutlu olduklarında bunu yüzlerinde mimik olarak gösterirler. Göz kenarları kırışır, dudak kenarları yukarıya doğru kalkar..
Sempati toplamak için sahte mutluluk yani sahte gülümse gösterebiliriz, sahte gülümseme\mutluluk mimiklerimize sadece dudakların ince bir çizgi haline gelmesiyle olur, göz kenarlarımız kırışmaz.

Videoda bakınız; yazar söylediklerinde tebessüm ediyor fakat tebessümünde dudakları düz bir form alıyor ve göz kenarları yani kaz ayakları dediğimiz noktada herhangi bir kırışıklık olmadığını gözlemleyebiliriz.

3-Gözleri Kaçırmak
Yapılan araştırmalara göre biri sizinle konuşurken gözlerini kaçırıyorsa ya da konuşmanın belli bir kısmında aşağıya ya da yukarı gözlerini kaçırıyorsa yalan söylüyor olabilir.

Videoda bakınız;yazarın ”kargocu getirirken dokunuyor, önemli mi ? değil” dediğinde bakışlarını sağ üst tarafa doğru kaçırdığını görebiliriz..

4-Kaşları Havaya Kaldırmak
Kibirlilik ya da aşırı bilgiçlik işareti olarak yorumlanırken,uzmanlar endişe, şaşkınlık, korku gibi huzursuz edici durumlarda insanların farkında olmadan kaşlarını kaldırdıklarını söylüyor.

Örneğin biri saçınızın çok güzel olduğunu söylerken kaşlarını havaya kaldırıyorsa güzel olduğuna inandığı için değil kibar olmaya çalıştığı için bir şeyler söylüyordur..

Videoda bakınız; yazarın “alan, satın alan kişinin enerjisine uyumlanır” dediğinde kaşlarının havaya doğru kalktığını görebiliriz.

5- Asimetrik Gülümseme
Yüzün bir tarafında gerçekleşen gülümseme, diğer tarafın ise nötr olması..
Dudağın sağa ya da sola kayması..
Bu mimik karşınızdaki kişiyi küçümsediğimizi hissettirebilir. Kişi söylediği şeye kendi de inanmadığı için karşısındaki kişinin ona inandığını düşündüğünde yani onu ikna ettiğini düşündüğünde bu şekilde asimetrik bir gülüş sergileyebilir..

Videoda bakınız; yazarın kitabın fiyatı ile ilgili “zaten çok ucuz internette 20, mağazalarda 32 herkesin o kadar parası var diye düşünüyorum” dediğinde yüzünde asimetrik bir ifade oluştuğunu görebiliriz.

Velhasıl, çok satanlar listesinde olan bu kitabı 32 TL’ye al(a)madım çünkü kitapları ve içinde anlatılanları paylaştıkça asıl tılsımın ortaya çıkacağına inanıyorum..

Sevgiler :)
Eda Erdem